Některé oddíly odmítly poukázky

Hodonín - Podle počtu poukázek dostanou peníze. Jejich vydávání končí v sobotu. Zatím si je vyzvedlo šest set rodičů. Dětí je ale pětkrát tolik.


video audio fotokomentářů 14.3.2008 6:30 aktualizováno 14.3.2008 12:18

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Autor: Archiv VLP

V sobotu mají rodiče z Hodonína poslední šanci podpořit oddíl, ve kterém sportuje jejich dítě. Ještě v sobotu dopoledne si totiž mohou na městském úřadě vyzvednout grantovou poukázku. Tu pak odevzdají v klubu, kam chodí jejich dítě. Oddíl, který shromáždí víc poukázek, dostane od města víc peněz.

„Do čtvrtku jsme vydali šest set třicet poukázek. Nejvíc za posledních čtrnáct dnů, kdy si pro ně přišlo asi tři sta rodičů,“ řekl vedoucí odboru financí Marián Maňák. Původně přitom předpokládal, že poukázek vydá mnohem víc. „Vycházeli jsme z toho, že v Hodoníně je tři a půl tisíce dětí a předpokládali jsme, že každé třetí sportuje. Teď to vypadá, že do sportovního oddílu chodí každé páté,“ uvažuje Maňák.

Upřesnil také, že poslední možnost vyzvednout poukázky mají rodiče v sobotu dopoledne na odboru financí městského úřadu, tedy na Horních Valech. Podle Maňáka rodiče o systému dobře věděli. Informovali je o něm nejen kluby, ale také hodonínské základní školy. Poukázkový systém přesto nevyužijí všechny sportovní oddíly z Hodonína, které se starají o mládež. Vyjmut z něho byl třeba Atletický klub, protože ten dostal speciální dotaci města určenou pro top sporty v Hodoníně.

Ani hokejbalový oddíl Staropramen Hodonín se do něho nezapojí. „Myslím si, že ten systém nevymyslela radnice nejlépe. Máme hodně přespolních dětí a za ty žádné peníze nedostaneme, takže to pro nás není výhodné,“ řekl předseda oddílu Tomáš Novotný. Děti z okolních obcí chodí i do hokejového oddílu SHKM Hodonín. Jeho předseda Petr Srnec je přesto spokojený. „Nejsložitější bylo oslovit rodiče. Udělali jsem velkou kampaň a rodiče si to vzali za své, takže už jsme vybrali poukázky od pětaosmdesáti procent rodičů,“ řekl Srnec.

Místostarostka Milana Grauová počítala už při zavádění poukázek s tím, že se nezavděčí všem oddílům. Sportovci ale měli výhrady i proti předchozímu systému, ve kterém oddíly žádaly o granty. Nový způsob radnice letos zkouší, a pokud se osvědčí, bude ho používat i v budoucnu.

A jakou hodnotu má jedna poukázka? V tuto chvíli je to asi dva tisíce korun. Sportovní oddíly si totiž rozdělí milion tři sta třicet tisíc korun. Každá poukázka má ale dvě části, pro případ, že některé dítě dělá dva sporty.
E-paper - elektronická podoba tištěné verze

Náhled deníku Elektronické
vydání novin

73 deníků: najděte si svůj

Vybrat deník podle lokality
}